Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia wzniesiona już na początku XIV w.

Główne atrakcje

Martin, · Kategorie: Aktualności · Tagi: , , , , , , , , , ,

Największą atrakcją Niedzicy jest przepięknie położona górska warowania z XIV wieku. Zamek Dunajec (bo o nim mowa) pomimo burzliwych dziejów, pożarów i licznych wojen, których te prastare mury były świadkami, wciąż cieszy oczy zwiedzających turystów. Możemy podziwiać renesansowy zamek dolny z XIV w. oraz gotycki zamek górny, który w XV w. został dotkliwie zniszczony. Obecnie mieści się w nim muzeum. Zobaczyć tu można m.in. eksponaty związane z historią obiektu, izbę tortur, udostępniana do zwiedzania jest też sala myśliwska oraz izba straży. W zamku znajduję się restauracja i kawiarnia oraz część mieszkalna z pokojami gościnnymi dla członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki i ich gości. Są tu organizowane przez Stowarzyszenie sesje naukowe i seminaria. Mając na względzie unikalny charakter komnat, w całym muzeum obowiązuje rygorystyczny regulamin. Choć w niektórych przewodnikach podawana jest informacja, jakoby w muzeum zamkowym mieścił się hotel, nie jest to prawdą – muzeum nie prowadzi hotelu.

Innym obiektem poza zamkiem wartym zainteresowania i zobaczenia jest zabytkowa leśniczówka, zwana dawniej kasztelem. Pierwotnie budynek był siedzibą rządcy dóbr niedzickich. Leśniczówkę zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie na parterze mieści się restauracja, a na piętrze pokoje gościnne. Kolejnym ciekawym obiektem jest zabytkowa celnica, zbudowana w stylu dworkowym w roku 1926. Służyła niegdyś straży celnej pilnujących granicy polsko – czechosłowackiej. Przed budową zapory, celnica stała przy drodze Czorsztyn – Stara Spiska Wieś i  żeby ją ocalić przed całkowitym zniszczeniem i zalaniem przez wody powstającego zbiornika zapory wodnej, staraniem Stowarzyszenia Historyków Sztuki została przeniesiona w obecne miejsce. Będąc w Niedzicy warto również zobaczyć zabytkowy, drewniany „Spichlerz” z  XVIII w. (zmodyfikowany nieznacznie i przekształcony w wieku XIX). Spichlerz jest jednym z nielicznych zabytków tego typu zachowanych in situ. Wybudowany został w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. Obecnie mieści stałą wystawę Sztuki Ludowej Spiszu. Zgromadzono tam ciekawe eksponaty sztuki ludowej (ceramika, meble, stroje, zegary i obrazy). Wszystkie zebrane obiekty na wystawie, pochodzą z XIX w. i lat 20./30. XX wieku, z terenu Spiszu. Obiekt usytuowany jest ok. 150 m od zamku, po przeciwnej stronie drogi dojazdowej. Spichlerz poza sezonem nie jest udostępniany zwiedzającym. W niewielkiej odległości od celnicy i „Spichlerza” znajduje się cmentarz ostatnich właścicieli Niedzicy – Salamonów.

Z zamku wiedzie ścieżka spacerowa, która prowadzi na koronę zapory głównej Jeziora Czorsztyńskiego i do Pawilonu Wystawowego ZZW Niedzica S.A. Z okolic zamku można się również wybrać w ciekawą wycieczkę po Pieninach Spiskich. Szlak prowadzi znakami czerwonymi przez Hombarki, Żar aż do Dursztyna. Łączny czas przejścia to około 3 godziny i 30 minut. Ze szczytu góry Żar można zobaczyć ładne górskie widoki, jednak by je móc podziwiać, trzeba poszukać odsłoniętego miejsca gdyż wzniesienie w znacznym stopniu porasta las. Niżej zamku znajdują się zabudowania wsi Niedzica. Po drodze mijamy ciekawą przydrożną kapliczkę pochodzącą z XVIII w. p.w. św. Michała Archanioła, a w innym miejscu – na stoku doliny Niedziczanki – odnajdujemy kolejną zabytkową kapliczkę św. Rozalii. Będąc w Niedzicy warto rozejrzeć się nieco dalej i odwiedzić pobliskie miejscowości. Godnym uwagi jest pobliski Czorsztyn, Szczawnica i Krościenko nad Dunajcem.

4 dodanych komentarzy w “Główne atrakcje”

 1. Marek pisze:

  Bardzo ciekawe opowiastki ale najlepiej zobaczyć na własne oczy, jednak to należy wstawić miedzy bajki, bo dwa razy chciałem wejść i zwiedzić, ale w niedziele wyjątkowo, bo wszystko w koło było czynne, a zamek nieczynny, czego ja i wiele innych osób się nie spodziewało, złorzecząc pod drzwiami, w poniedziałek również nic z tego, bo ludzi dużo i wpuszczali tylko po parę osób, wiec trudno nazwać zwiedzaniem spędzenie całego dnia pod zamkiem w kolejce, nie mając pewności, że w ogóle w tym dniu się tam dostanę, a byłem z małym czteroletnim dzieckiem, moi mili dziękuje za takie atrakcje, widać, jak wam zależy na turystach a także na własnej pracy, bo na pewno w ten sposób na siebie nie zarobicie, chyba że to system: czy się stoi, czy się leży pełna płaca się należy: to macie jak u pana boga za piecem, nawet sprzątania za wiele nie ma, bo kto wam nabrudzi.

 2. tatiana pisze:

  Nie wiem gdzie tam restauracja i kawiarnia. Zamek z zewnątrz wygląda okazale, niestety do zwiedzania nie wiele jest udostępnione.

 3. Martin pisze:

  Proszę wejść do działu „Moc Żywiołów 3D”. Tam jest wszystko napisane (autorzy i miejsce malowidła) Pozdrawiam.

 4. Gosia pisze:

  Niesamowite są te malunki na drodze, wiadomo kto jest ich autorem? Czy jakoś specjalnie to się nazywa? i czy jest to ów wspomniana ścieżka spacerowa z zamku, która prowadzi na koronę zapory głównej Jeziora Czorsztyńskiego i do Pawilonu Wystawowego ZZW Niedzica S.A.? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*