Skip to content

Calendar

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« sie    

Archives

  • sierpień 2022
  • marzec 2022
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021

Categories

  • Brak kategorii
  • Nidzica
  • Zamek
Zamek w NidzicyDunajec
Nidzica

Nidzica walory turystyczne

1 lipca 2021 Article Nidzica Biel

Nidzica walory turystyczne

Powiat Nidzicki położony jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Obszar ten należy do obszaru „Zielone Płuca Polski”. Charakteryzuje się rzadko spotykanym w Europie pagórkowatym krajobrazem, pokrytym jeziorami polodowcowymi i lasami. Ziemia Nidzicka posiada wiele obszarów chronionych, na których można zobaczyć siedliska wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić m.in. obszar chroniony „Źródła rzeki Łyny” (jest to urokliwa, rozległa dolina z bocznymi rowami. Wystąpiło tu ciekawe zjawisko erozji wstecznej), Rezerwat Przyrody Martwa Koniuszanka I oraz Rezerwat Flora Koniuszanka II, gdzie Na uwagę zasługują stare dęby. W Nadleśnictwie Wikno znajduje się również ścieżka dydaktyczna. Ciekawym miejscem jest punkt widokowy na Jezioro Zdęczno oraz oznakowane szlaki rowerowe i piesze. Jezioro Olovo jest siedliskiem żółwi błotnych w Europie, co jest niezwykle rzadkie w kraju. Miejsce idealne turystycznie dla kobiety

Kamień Tatarski

Ciekawym miejscem jest tzw. „Kamień Tatarski”, który jest jednym z największych nieregularnych głazów na Mazurach. Ma obwód 19 metrów i wysokość 2 m. Znajduje się w pobliżu dzielnicy mieszkalnej Tatarów, 2 kilometry na południowy wschód od Nizki. Według legendy wódz tatarski miał zginąć w XVII wieku. Dziś w głazie wciąż znajduje się kamienna kula. Nidzica to miasto powiatowe położone nad rzeką Nidą na południowy wschód od Garbu Lubawskiego. Uwagę ludzi przyciągnęły cenne zabytki. Na wzgórzu nad miastem wznosi się gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku. Najbardziej reprezentacyjnym jest skrzydło zachodnie, które posiada ozdobne szczyty i sklepienia gwiaździste. W dawnej kaplicy zamkowej i jadalni zachowały się fragmenty gotyckich fresków z XV wieku. Został częściowo spalony w 1945 roku, a następnie odbudowany. Obecnie w zamku mieści się Nidzickie Centrum Kultury oraz Hotel Gregorovius z restauracją.

U podnóża zamku znajduje się pomnik upamiętniający 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Z tyłu, przy ul. Zamkowej, widać neogotycki kościół ewangelicki z drugiej połowy XIX wieku. Dziewiętnasty wiek. Przy ulicy Młynarskiej zachowały się fragmenty muru miejskiego z XIV-wieczną wieżą. W narożniku znajduje się gotycki dom z końca XIV wieku zwany klasztorem. Odbudowany po wojnie budynek zajmuje obecnie Archiwum Państwowe. Na placu Wolności stoi XIX-wieczny klasycystyczny ratusz. Za rynkiem przy ulicy Krzywej stoi neorenesansowy kościół św. Piotra. Wojciecha, przebudowany w latach 20. XX wieku. Janowiec Kościelny to gmina wiejska, której początki sięgają XIII wieku. Obszar położony jest na północnym wschodzie na lewym brzegu rzeki Olzyk i dawniej znany był jako Pobożem. Dziś obejmuje prawie całą gminę Janowiec Kościelny, gdzie mieszkańcy gminy kultywowali tradycję Pobożany.

Walory środowiska

Walory środowiska naturalnego i czystego powietrza są korzystne dla grzybiarzy. Wschodnia część gminy jest narodową ostoją wielu ptaków, w tym ptactwa. Żuraw, krab kukurydziany, cietrzew, orlik grubodzioby, bocian czarno-biały. Wśród najciekawszych zabytków Janowca Kościelnego na uwagę zasługuje piękny neogotycki kościół wybudowany w 1910 roku. Znajduje się na liście zabytków Warmii i Mazur. Kościół ten został zbudowany przy współudziale parafian podobnie jak kościół św. Jana. Florian przebywa w Pradze w Warszawie. Na terenie gminy znajdują się grobowce. Są to cmentarze dawnych pruskich władców plemiennych. Jest tu wielu. Najbardziej znane to Bukowiec, Kuce i Nowa Wieś Wielka. Możesz je zobaczyć na własne oczy i odkryć tajemnicze relikty starożytnej kultury. Gmina Janowiec Kościelny słynie z produkcji ziemniaków. Dla jego upamiętnienia od 24 lat odbywa się Święto Pieczonego Ziemniaka.

Gmina Janowo nad Orzycem

To prawdziwa mieszanka kultur mazowieckiej, mazurskiej i kurpiowskiej. Do najciekawszych zabytków gminy należy zespół urbanistyczny Janowa, który charakteryzuje się wąską zabudową terenu i licznymi bramami wychodzącymi na ulicę. Kościół parafialny św. Jana Roque. Budowę rozpoczęto w 1930 roku, a zakończono w 1938 roku. Warto wspomnieć, że prezydent Ignacy Mościcki przekazał na jego budowę 500 zł. W Janufie warto zobaczyć dobrze zachowany i dobrze zachowany cmentarz żydowski. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą odwiedzić dawny poligon wojskowy położony w północno-wschodniej części wsi Muszak. Obecnie istnieje rezerwat przyrody „Małga”. Pozostała tylko samotna wieża kościoła w Małdze i ruiny wojskowej wieży dowodzenia Sadka, które doskonale nadają się do gry w paintball.

Kozłowo

To malownicza okolica z licznymi jeziorami. Są największą atrakcją turystyczną. Szczególnie urokliwe są jeziora Kownatki, Szkotowskie i Kąty. Czysta woda i lasy dają możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu i od lat przyciągają turystów z całej Polski. W jeziorze można łowić dorady, płocie i szczupaki. Do wszystkich atrakcji turystycznych gminy Kozłowo najlepiej skorzystać z wyznaczonej trasy rowerowej. Strusi Mini Farma-Wierzbowo Zoo jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce i również warto o nim wspomnieć. Można również zobaczyć kucyki, lamy, osły, kozy i owce.

Więcej ciekawych informacji na https://epicgirl.pl/

Tags: atrakcje

Aktualności

  • Condohotel
  • Kwitnienie marihuany – kiedy ścinać i jak suszyć konopie?
  • Najładniejsze zdjęcia Niedzicy
  • Rynek pracy w Małopolsce — gdzie szukać pracy?
  • Zamek w …

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Nidzica
  • Zamek

Copyright Zamek w Nidzicy 2023 | Theme by ThemeinProgress | Proudly powered by WordPress