Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia wzniesiona już na początku XIV w.

Spływ Dunajcem

Martin, · Kategorie: Inne atrakcje · Tagi: , , , , , , , , , , , ,

zamek_w_niedzicy_splyw_dunajcem_atrakcje-1Każdy turysta odwiedzający zamek w Niedzicy, powinien przy okazji przebywania w Pieninach, skorzystać z jednej z największych atrakcji turystycznych regionu, jaką jest bezsprzecznie spływ rzeką Dunajec. Spływ Dunajcem pokonujemy na specjalnych flisackich tratwach. W ten sposób możemy w bardzo dogodny sposób zaobserwować dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodę. Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji turystycznych Europy i jeden z ciekawszych sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego, który z pewnością warto każdemu polecać.

Tradycja spływu sięga pierwszej połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin prześliczny kanion, zwany Przełomem Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym przełomem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy wysokimi i stromymi skałami z wapieni. Widoki roztaczające się wokół, budzą wielki podziw u niejednego turysty. W trakcie podróży flisacy ciekawie opowiadają o Pieninach, przytaczając m.in. legendy o słynnym zbójniku Janosiku.

Sezon spływowy trwa od początku maja do końca października. Trasa spływu rzeką Dunajec rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty (miejscowość oddalona kilka kilometrów na południowy wschód od Niedzicy). Tratwami flisackimi pokonuje się aż siedem pętli w czasie zależnym od stanu wody – od dwóch do trzech godzin. Jedna łódź flisacka zabiera maksymalnie dwanaście osób dorosłych (plus dwóch oryli). Przystanią końcową jest Uzdrowisko Szczawnica Niżna lub Krościenko nad Dunajcem.

dodany jeden komentarz w “Spływ Dunajcem”

  1. Sebateks pisze:

    Polecamy spływ Dunajcem na pontonach. Jest to fajniejsza i znacznie bezpieczniejsza forma spływu aniżeli tratwami. Warto zerknąć na naszą stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*