Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia wzniesiona już na początku XIV w.

Zamek Dunajec i Niedzica

Martin, · Kategorie: Aktualności · Tagi: , , , , , , ,

Średniowieczny zamek położony nad jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Niedzica jest położona w Pieninach Spiskich w odległości 35 km od Nowego Targu, ok. 50 km od Zakopanego i 80 km od Nowego Sącza. Od wschodniej strony przylega do niej Pieniński Park Narodowy, w pobliżu znajduje się Jezioro Czorsztyńskie i Sromowieckie (Sromowskie). Na terenie Niedzicy znajduje się kościół p.w. św. Bartłomieja z XV w. Odkryto w nim fragmenty polichromii, pochodzące również z XV wieku. Poprzez budowę zapory i utworzenie sztucznego Jeziora Czorsztyńskiego, Niedzica stała się głównym ośrodkiem rekreacyjnym i wypoczynkowym na tym terenie. Baza turystyczna i noclegowa wciąż się intensywnie rozwija, powstają liczne, nowe pensjonaty i hotele, w sezonie zimowym działają wyciągi narciarskie, znajduje się tu także pole namiotowe i kempingowe. Jest tu całodobowe przejście graniczne na Słowację: Niedzica – Łysa nad Dunajcem. Niewątpliwą atrakcją turystyczną znaną nie tylko w Polsce jest spływ Dunajcem, który ma swój początek w pobliskich Sromowcach. Bardzo dobrą formą spędzenia wolnego czasu w Niedzicy jest zwiedzanie zapory wodnej i elektrowni. Jednak największą atrakcją jest Zamek Niedzica. Niczym magnez przyciąga co roku rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Zamek położony jest w południowej części wsi. Zamek Niedzica został wybudowany na początku XIV wieku w miejscu dawnej budowli obronnej. Pierwotnie nosił nazwę „Dunajec”.

Przez wiele lat zmieniali się właściciele zamku, najdłużej był w rękach węgierskich, nawet gdy po I wojnie światowej zamek znalazł się na terytorium Polski. Dzieje zamku były bardzo burzliwe, wielokrotnie był niszczony i palony. Zamek składa się z trzech części: zamku głównego, dolnego i średniego. W najgorszym stanie zachował się zamek górny. Znajdują się tutaj dwie kondygnacje lochów, w jednym z nich znajduje się studnia. Z tarasów zamku górnego rozpościera się przepiękna panorama na zalew czorsztyński, ruiny zamku Czorsztyńskiego, Pieniny i Tatry. Po II wojnie światowej przeprowadzone zostały prace konserwatorskie i częściowo również zamek odbudowano, powstał dom pracy twórczej dla Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a w części pomieszczeń utworzono muzeum wnętrz i historii regionu spiskiego. Mury zamku były świadkami przeróżnych wydarzeń, w zamkowych lochach więziono zbójników i najrozmaitszych przestępców. Jak każdy zamek również i ten w Niedzicy ma swoją tajemnicę. Otóż jak w latach czterdziestych XX wieku odnaleziono na zamku inkaskie „kipu”. Jak głosi legenda  pismem węzełkowym została zapisana informacja o ukrytym tutaj skarbie Inków, jednak dotychczas nieodnalezionym.

2 dodanych komentarzy w “Zamek Dunajec i Niedzica”

  1. Halina Popiela-Burda pisze:

    Spędziliśmy kilka dni w romantycznej komnacie w Zamku w Niedzicy. Komnaty przepiękne, stylowe, łazienki czyste, ręczniki czyściutkie. Polecamy!!. Okolica przepiękna!! Przewodnicy bardzo profesjonalni i życzliwi. Szkoda, że parkingowy jest „nieprzyjemny”. Na „dzień dobry” zniechęca gości. Miejsca (dwa!!) są zajęte przez?? Jakoś kart dla niepełnosprawnych nie było widocznych.

  2. basia pisze:

    Byłam w tym roku (2013). Jest uroczo, widoki zapierające dech w piersiach. Polecam spływ Dunajcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*