
Zamek w …
Zamek krzyżacki w Nidzicy został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku w województwie warmińsko-mazurskim. Celem budowli były intencje czysto pojedynkowe i obronne. Ma on bowiem zachowany w sobie kawał dobrej, żywej historii, którą warto poznać i przyjrzeć się jej bliżej. Ponadto, architektura wnętrz, motywy oraz wiele innych świadczą o wpływie kultury do różnych środowisk i jej wysokim poziomie, oraz uznaniu w ówczesnym środowisku.
Budowla zamku rozpoczęła się w roku 1370, a już w 1409 został on oddany w ręce krzyżackiego prokuratora, który w nim przebywał i piastował. Zamek ulegał jednak wielu konserwacją oraz przebudowom w kolejnych latach, gdyż stał się centrum najazdów przeciwnika oraz niechętnych wobec wojsk krzyżackich polskich oddziałów, które za wszelką cenę pragnęły przejąć władzę nad jak największą liczbą obiektów oraz symbolów nieprzyjaciela. Mimo wszelkich nieprzyjemności i negatywnych gestów, które powodowały osłabienie budowli, finalnie budowla przetrwała do ówczesnych czasów i cieszy się dużym zainteresowaniem oraz podziwem wśród licznych tubylców oraz obcokrajowców, którzy chętnie pragną poznać wnętrza budowli i przyjrzeć się bliżej historii, która jest częścią każdego i każdej z nas.
Skupiając się na owym zamku w Nidzicy, nie sposób pominąć bogactwo architektury, które ową budowle tworzy i integruje w jedno, wielkie dzieło sztuki. Warownia została zbudowana z cegły na wysokiej, kamiennej podmurówce. Grube mury obiegają krużganki, które stanowią doskonałą obronę. Elewacja od zachodu pokryta jest ciemną cegłą, a okna wykonane zostały na styl gotycki, bogate freski we wnętrzach sali również stanowią przykład architektury gotyckiej, która żywo wpisuje się w całokształt budynku. Warto także wspomnieć o pięknych budowlach we wnętrzu sali, jak na przykład obraz świętej Weroniki, który jednak nie zachował swej okazałości po dziś dzień. We wnętrzu funkcjonowała również kancelaria wójta, spichlerz, podziemne więzienie oraz wiele innych. Istotna była także kaplica zamkowa, która zajmowała aż dwie kondygnacje zamku, gdzie znajdowały się również komnaty dla gości zakonu oraz mieszkanie wójta i kapelana. W bocznych skrzydłach natomiast przebywali giermkowie, rycerze oraz służba zbrojna. Całość była więc bardzo dobrze zorganizowana i bezkolizyjna w swej konstrukcji i funkcjonalności.
Nie wszystkie jednak elementy przetrwały do dnia dzisiejszego, a jak już wcześniej zostało wspomniane, wiele elementów uległo restauracji. Jednym z tego typu miejsc jest choćby studnia, która była bezwzględnie istotna i dawała ludziom życie. W latach wieku XIX zamek spotykał się z wielkim niepowodzeniem ze strony nieprzyjaciół z Zachodu, którzy poprzez liczne najazdy niezmiernie uszkodzili wiele obiektów, które stanowiły istotne centrum rozwoju kultury na dalsze lata funkcjonowania. W kolejnym czasie został doszczętnie niemal zniszczony przez Rosjan i oddany na bezwzględną i ostateczną porażkę. Nie mniej jednak mimo licznych i niemal ostatecznych niepowodzeń, ostatecznie udało się w drugiej połowie wieku XX uratować budowle i ją odbudować. Po dziś dzień jest ona sprawna i stanowi centrum kultury oraz rozwoju. Więcej na https://halonews.pl/