Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia wzniesiona już na początku XIV w.

Zapora i elektrownia

Martin, · Kategorie: Warte obejrzenia · Tagi: , , , , , ,

zapora_w_niedzicy-10Zwiedzanie elektrowni wodnej z przewodnikiem. Udostępnione dla turystów są zarówno pomieszczenia technologiczne elektrowni (m.in. urządzenia do produkcji prądu), jak i podziemny tunel, ze znajdującą się w nim galerią kontrolną zapory, poprowadzoną w skale na głębokości ponad 45 metrów od lustra wody i nasypu budowli (tamy).

Informacje odnośnie możliwości zwiedzania elektrowni. Do wyboru mamy dwie trasy wycieczkowe:

1. Zwiedzanie uproszczone – ogólne

2. Zwiedzanie szczegółowe

niedzica_zapora_budowa-1

Aktualny cennik dla wycieczek (od dnia 10.01.2015)

Projekcja filmu 80,00 zł od grupy składającej się z 40 osób. Jeżeli jest więcej chętnych, to każda z pozostałych osób musi dokupić bilet za 5,00 zł.
Dzieci do lat 15-tu płacą 4,00 zł za karnet.
Możliwość wynajmu sali. Koszt wynajmu pomieszczenia to 100,00 zł za godzinę wraz ze sprzętem. Miejsca siedzące – 62.

Dodatkowych informacji udziela obsługa parkingu przy elektrowni wodnej – tel. 519 337 106 oraz recepcja Hotelu Pieniny tel. 18 26 29 383

Ciekawostka

Projektanci i budowniczowie zapory w Niedzicy mieli świadomość tego, że najcenniejszym skarbem tych okolic jest niepowtarzalna przyroda Pienińskiego Parku Narodowego. Jego cześć zachodnia przylega bezpośrednio do jeziora Czorsztyńskiego, dlatego by chronić przyrodę parku, na długo przed oddaniem zapory do użytku prowadzono już zakrojone na szeroką skale działania proekologiczne. Wybudowano tam między innymi liczne oczyszczalnie ścieków, dzięki czemu w jeziorze pojawiły się nawet raki. Jezioro Czorsztyńskie jest też magnesem dla ciekawej ornitofauny. By umożliwić ptactwu wodnemu swobodne zakładanie gniazd i lęgi, wybudowano specjalną sztuczną ptasią wyspę. Wzdłuż szosy biegnącej zachodnim brzegiem jeziora, zbudowano specjalne korytarze ekologiczne, które umożliwiają żabom wchodzenie na drogę. Płazy wcześniej w drodze do jeziora masowo ginęły pod kołami przejeżdżających samochodów. W chwili obecnej aby żaby mogły się swobodnie poruszać, zbudowane zostały podziemne przepusty. W Niedzicy – na południowych stokach góry Tabor – swoje stanowisko ma też bardzo ciekawy gatunek ślimaka, jest nim poczwarówka alpejska.

3 dodanych komentarzy w “Zapora i elektrownia”

 1. Pál Kőszegi pisze:

  Witam. Od kiedy do kiedy można zwiedzić zaporę i elektrownie dla indywidualnych turystów? O której godzinie jest zwiedzanie szczegółowe? Bardzo dziękuje za pomoc.
  Pál Kőszegi z Wegier.

 2. Witam. Jaki byłby koszt zwiedzania tamy dla dzieci lat 5,10,17 oraz dwie osoby dorosłe?

 3. Adam pisze:

  Witam, jaki będzie koszt zwiedzania grupowego dla 50 osób (gimnazjum) + 3-4 opiekunów. Zamek (wozownia gratis – czy dobrze rozumiem?)
  uproszczone i szczegółowe.

  Czy można razem zamówić bilety na zamek?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*