Miejsca i elementy, bez których zamek nie istnieje

Zamek jako miejsce spełniające funkcje obronne i mieszkalne musi być odpowiednio wyposażony w najważniejsze elementy, by mógł nosić tę dumną nazwę zgodnie ze sztuką architektury. W praktyce dobry zamek to skomplikowana struktura budynków, budowli i murów, która tworzy miejsce bezpieczne i odpowiednio przemyślane, by gwarantować jego mieszkańcom odpowiednią komunikację i tworzyć właściwą infrastrukturę.

Dziś sprawdźmy, jakie obowiązkowe elementy powinien posiadać każdy zamek oraz do czego służyły jego poszczególne części w latach świetności tego typu budowli.

  1. Mury obronne

Każdy zamek powinien być wyposażony w grube mury obronne. Jak sama nazwa wskazuje, pełnią one rolę obronną i odstraszają przeciwnika. Mury obronne miały zniechęcać intruzów do wdarcia się na teren zamku. Zazwyczaj były pilnowane przez obrońców, którzy odpowiednio reagowali na zagrożenie i z doskonałej pozycji wypatrywali potencjalnego ataku.

  1. Brama zamkowa

Wjazdu na teren zamku chroniła wytrzymała brama zamkowa. W zależności od typu zamku, posiadała most zwodzony lub wrota, które mogły być otwierane mechanicznie lub manualnie. Bramy zamkowe to również miejsce do obserwacji okolicy i nadzorowania tego, kto może dostać się na teren zamku.

  1. Wieże

To ważny element obronny każdego zamku. Wieże pozwalały patrolować teren i miały daleki zasięg rażenia. W wieżach mogły znajdować się magazyny, a nawet mieszkania. Wieża zawsze była ważnym elementem linii obrony.

  1. Dziedziniec

To przestrzeń wewnątrz zamku. To otwarte miejsce z budynkami mieszkalnymi jako centralny punkt życia zamku. Dziedziniec mógł służyć do organizacji wydarzeń, ćwiczeń i innych aktywności dla społeczności.

  1. Kaplica

Oczywiście obowiązkowe miejsce kultu religijnego. Była często bogato zdobiona i pełniła ważną rolę w życiu duchowym mieszkańców zamku. Kaplic na terenie zamku mogło być kilka.

  1. Skarbiec

Ustronne, a nawet tajne miejsce do przechowywania wartościowych rzeczy i majątku. W tamtych czasów nie było banków, więc cały dobytek trzeba było ukryć w bezpiecznym i dobrze chronionym miejscu.

  1. Lochy

Miejsce przeznaczone dla wszystkich więźniów i mieszkańców nieposłusznych. W razie potrzeby mogły również służyć jako magazyny żywności i broni.

Inne ważne miejsca

Oprócz wyżej wymienionych, w każdym zamku musiała być zlokalizowana kuchnia, stajnie, magazyny, spichlerz i znajdowały się tam baszty. Zamek to dość rozległe miejsce, które musiało być samowystarczalne w przypadku najazdu.

 

Zamki i twierdze to nie tylko przeszłość i coś, co odeszło w zapomnienie. W dzisiejszych czasach do Twojej dyspozycji jest sporo zabytkowych budynków – mniej lub lepiej zachowanych zamków ich części opisanych w powyższym wpisie.

 

Już teraz sprawdź nasze inne publikacje i znajdź pobliskie zamki do zwiedzania, by móc na własne oczy zobaczyć prawdziwe historyczne dziedzictwo starych czasów. Wybierz miejsce, które odwiedzisz jako pierwsze i poczuj prawdziwy klimat, gdy myślami przeniesiesz się kilkaset lat wstecz.