Popularne zamki małopolski – szlakiem pięknych miejsc

Małopolska jest pełna pięknych i zabytkowych budowli. Wśród nich zachowało się sporo różnego rodzaju zamków. Niegdyś były wznoszone ze względu na doskonałe położenie regionu – wśród skał jury i w niedalekiej odległości od Krakowa.

W dzisiejszym wpisie przejdziemy szlakiem popularnych zamków małopolski i opiszemy te najpiękniejsze, które koniecznie warto zwiedzić i odkryć na własne oczy!

  1. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

To prawdopodobnie wizytówka wśród wszystkich polskich zamków. To miejsce, które przyciąga turystów z całego świata. Owiany sławą zamek na Wawelu w towarzystwie smoka wawelskiego przyciąga turystów o każdej porze dnia i nocy przez cały rok.

 

Zamek na swoim terenie organizuje wystawy – od sztuki sakralnej po renesansowe arrasy. Katedra Wawelska jest miejscem spoczynku wielu ważnych postaci historycznych, na przykład Władysława Jagiełło i Tadeusza Kościuszko. Na uwagę zasługuje także Smocza Jama jako jaskinia legendarnego smoka wawelskiego.

 

Wawel to symbol polskiej historii i kultury. Położony na wzgórzu nad Wisłą był siedzibą królów Polski od XI do XVI wieku. Kompleks obejmuje katedrę oraz rezydencję królewską z licznymi komnatami. Turyści mogą zwiedzać bogato zdobioną Salę Senatorską, Apartamenty Królewskie i Skarbiec.

  1. Zamek w Pieskowej Skale

Ten renesansowy zamek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i stanowi część Szlaku Orlich Gniazd. Zamek został zbudowany w XIV wieku. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest taras widokowy z panoramą Doliny Prądnika. W XVIII wieku zamek przeszedł rozległe renowacje.

 

W zamku mieści się muzeum z bogatą kolekcją sztuki, mebli i dekoracji wnętrz. W okolicy można podziwiać malownicze formacje skalne, w tym popularną Maczugę Herkulesa. Zamek otoczony jest pięknymi ogrodami.

  1. Zamek w Nowym Wiśniczu

Ten imponujący zamek barokowy jest położony na wzgórzu nad miasteczkiem Wiśnicz. Został zbudowany w XIV wieku przez ród Kmitów i rozbudowany przez Stanisława Lubomirskiego. Zamek jest znany z dobrze zachowanej architektury renesansowej i barokowej.

 

Zamek oferuje zwiedzanie wielu sal: zamkowej, sali balowej i komnat mieszkalnych. Dostępne są również podziemne korytarze. Regularnie organizowane są tutaj rekonstrukcje historyczne i wydarzenia kulturalne.

  1. Zamek w Czorsztynie

Ruiny tego średniowiecznego zamku znajdują się na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zamek Czorsztyn był ważnym punktem strategicznym w średniowieczu. Strzegł granic i szlaków handlowych. Chociaż zamek został zniszczony w XVIII wieku, jego ruiny nadal przyciągają turystów malowniczym położeniem i historycznym znaczeniem.

 

Ruiny zamku oferują piękne widoki na okoliczne jezioro i Tatry. Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości murów obronnych, baszty i bramy zamkowej. W sezonie letnim organizowane są tam różnorodne imprezy plenerowe.

Wybierz się w podróż szlakiem najpiękniejszych zamków

Osobiście odkryj piękno wymienionych zamków. Wybierz jeden lub kilka z nich i zaplanuj wycieczkę już teraz. Poczuj się jak za dawnych lat, zwiedzając zabytkowe wnętrza i poznaj klimat prawdziwych polskich zamków.