Twierdza Dunajec – miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić

Znany lokalnej społeczności i podróżnikom zamek w Niedzicy to chluba regionu. To malownicza twierdza położona na wzgórzu przy Jeziorze Czorsztyńskim. Znajduje się bezpośrednio w miejscowości Nidzica-Zamek. W przeszłości był własnością wielu rodów, w tym byłz arządzany przez Zapolyowów i Horvathów.

Pierwsze historyczne wzmianki o zamku pochodzą już z 1325 roku. Przez setki lat posiadłość przechodziła pewne modernizacje i stale zmieniała właścicieli. Dziś twierdza jest po gruntownej renowacji, którą przeprowadzono po zakończeniu II wojny światowej.

Do kogo należy Twierdza Dunajec?

Zamek w Nidzicy był własnością prywatną do 1945 roku. Po tej dacie zamek został znacjonalizowany i na dzień dzisiejszy jest własnością Skarbu Państwa. Oficjalnie i na ten moment jest zarządzany przez Fundację “Zamek Dunajec” w Niedzicy. To ona dba o jego utrzymanie, konserwację i udostępnianie dla turystów.

Oferta zamku w Nidzicy – cennik

Zamek w Nidzicy to przede wszystkim możliwość zwiedzania jego murów indywidualnie lub grupowo, nawet z przewodnikiem. Twierdza to sporo legend i masa ciekawostek. przy okazji zwiedzania turyści mogą zobaczyć na własne oczy:

 

  • sale wystawowe,
  • kaplicę,
  • dziedziniec,
  • podziemia,
  • wieżę widokową.

 

Na terenie zamku znajduje się małe muzeum z wystawami i ekspozycjami na temat historii zamku. Są tam też ustawiane tematyczne czasowe wystawy i prezentacje związane z kulturą i sztuką.

Imprezy w Twierdzy Dunajec

Wiele osób zastanawia się, czy można zorganizować wesele w Twierdzy Dunajec lub, czy można zorganizować urodziny na zamku w Nidzicy. Śpieszymy z odpowiedzią!

 

Na terenie zamku organizowane są różnego rodzaju festiwale i koncerty, z reguły usytuowane na jego dziedzińcu. Można też natknąć się na warsztaty i zajęcia edukacyjne z ofertą dla dzieci i dorosłych. Sporą atrakcją są również regularne rekonstrukcje bitew i widowiska związane bezpośrednio z historią zamku i całego regionu.

 

Niestety nie ma możliwości, by zorganizować wesele lub jakąkolwiek imprezę na zamku. Oczywiście mogą zdarzać się wyjątki, dlatego warto pytać i składać propozycje u kierownictwa.

Lokalizacja i godziny otwarcia Zamku w Nidzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy znajduje się przy ulicy Zamkowej 2. Jest otwarty przez cały tydzień w godzinach od 9 do 19. Zwiedzający mogą kupić bilet wejściowy na teren Twierdzy w cenie około 22 za wejściówkę ulgową i 28 zł za bilet normalny. Miejsca można rezerwować online na oficjalnej stronie zamku.

 

W pobliżu Twierdzy do dyspozycji zwiedzających są noclegi – prywatne kwatery lokalnych mieszkańców oraz pokoje gościnne MZZN.

Czy warto zwiedzać ten zamek?

Zamek w Nidzicy to miejsce szczególnie warte zobaczenia ze względu na piękną architekturę, bogactwo historyczne i dostępność. Zarówno zamek, wozownia i spichlerz oraz pobliskie Jezioro Czorsztyńskie to świetny pomysł na całodniowy wypad z rodziną lub ze znajomymi, by odkryć lokalne dziedzictwo i rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem.

 

Rozpocznij przygodę ze zwiedzaniem i poznawaniem historii pięknych polskich zamków i twierdz już teraz!